background

"Mobil Uygulama Gelirleri" Kategorisinde "Üçüncü" Olduk.

Okumaya Devam

01
"Mobil Uygulama Gelirleri" Kategorisinde "Üçüncü" Olduk.

02
En Kompleks M2M Uygulaması: Araç Takip Sistemleri

03
Araç kullanımında bu önlemleri alın, yakıt tasarrufu sağlayın

GELİŞMELER
"Mobil Uygulama Gelirleri" Kategorisinde "Üçüncü" Olduk.

Takip sistemleri sektöründe öncü Mobiliz, "Türkiye ilk 500 Bilişim Şirketi" araştırmasının "Mobil Uygulama Gelirleri" kategorisinde yine üçüncü sırada yer aldı.

2014 yılı araştırma sonuçlarında Bilişim 500 Mobil Uygulama Gelirleri Kategorisi'nde onuncu sırada yer alan Mobiliz, 2015 ve 2016 yıllarında üçüncü olarak bu kategorideki başarısını sürdürmektedir. 

TEKNOLOJİ
En Kompleks M2M Uygulaması: Araç Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemleri, M2M uygulamaları içinde belki de en komplekslerinden biri olma özelliğine sahiptir.

M2M uygulamalarında genel olarak uç noktalar, kablolu veya kablosuz sabit lokasyonlarda ve tipik olarak merkezin sorgulaması sonucu bir düzen içerisinde bilgi iletirler. Araç takip sistemlerinde ise mobil ortamın değişken sinyal koşulları altında araçlardan rastgele düzende gelen dakikada 100 binlerce mesajın gerçek zamanlı işlenme zorluğu ve bir mesajın dahi kaçırılması durumunda o araçla ilgili raporlarda hata oluşma durumu, iyi bir sistem tasarımı için bir çok konuda ciddi bir “know-how” gereksinimi doğurmaktadır.

Hemen her gün pazara yeni oyuncular girmekte, bunların bir çoğu yeterli birikime ve teknolojik altyapıya sahip olmadan basit bir yazılım ve bir kara kutu ile işe başlamakta, başta çok düşük marjlarla müşteri temin ederek büyüyen sistemin gerek teknolojik gerekse yatırım ve satış sonrası destek altyapılarını sağlayamayarak müşterilerini mağdur edebilmektedir. Yatırım kararı aşamasında seçim yaparken teknolojik ve satış sonrası destek altyapıları iyi incelenmelidir.  

Levent Aydoğan

CEO / Yönetim Kurulu Başkanı

EKONOMİ
Araç kullanımında bu önlemleri alın, yakıt tasarrufu sağlayın

10 saniyeden fazla rölantide beklemeyin.

Seyahatinizi planlayın (Güzergah tespiti ve saat seçimi yapın; seyahati planlamadığınızda dur-kalk sayınız artar).

Motoru ısıtmak için beklemeyin.  Aracınızı ilk 5 dk düşük devirde kullanmanız yeterlidir.

En çok yakıt tüketimi hızlanma ile oluyor. Ani hızlanmalardan kaçın.

Sabit hızla gitmek performansı artırır, sabit hızla gidin.

Maksimum hız limitinizi yüzde 10 düşürün. Filolarda maksimum hız limitinin operasyona uygun olarak belirlenmesi gerekiyor. Sürücülere bırakılmamalı, araç takip sistemi ile kontrol altında tutulmalı. 

Gereksiz yükten kaçının.

Yokuş aşağı giderken aracı boşa almayın, gaza basmamanız yeterli olur.

Pencerelerinizi kapatın.

Trafik akışına uyun.

Gezilerinizi birleştirin.

Lastik basıncınızı kontrol edin.

Kaliteli yakıt ve yağ kullanın. 

YENİLİKLER
Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) Nedir? Nasıl Çalışır?

Kullanım Bazlı Sigorta (UBI), sigorta şirketleri için devrim niteliğinde yeni ufuklar tanımlamaktadır. Sigorta şirketi ve müşteriler arasında kazan kazan ilişkisine dayanan yeni bir modeldir.

Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) Nedir? Nasıl Çalışır?

•       Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) ile sigorta şirketleri risklerini daha iyi yönetebilmekte ve müşterilerini daha güvenli sürüşe yönlendirmektedir.

•       Güvenli sürüş yapan müşteri ise daha düşük sigorta pirimi ödemektedir. 

•       Müşteri aracına OBDII portuna kolayca mobil veri birimi monte edilmekte, birim sürücünün hangi zaman aralıklarında ne kadar ve nasıl sürüş yaptığını raporlamakta ve pay-as-you-drive’dan (PAYD), pay-how-you-drive’a (PHYD) geçiş sağlamaktadır.

•       Aşırı hız, sert fren ile durma ya da ani dönüş yapma, patentli, hassas üç boyutlu hareket sensörü sayesinde ani manevralar ve diğer ani hareketler tespit edilebilmektedir.

•       Aracın, günün hangi saatlerinde, ne kadar ve nasıl kullanıldığı gibi bilgiler GSM üzerinde merkez yazılımda toplanmakta ve diğer bilgilerle birlikte risk analiz ve puanlama yapılmaktadır.

•       Uygulama ülke ve sigorta şirketlerine göre özelleştirilerek özel dizayn edilmektedir.

Sigorta Şirketlerine Faydası Nedir?

•       Halihazırdaki durumda sürücü risk tespiti  gerçek saha verisine dayanmamakta ve bu durum gerçek veriye dayanmayan bilgi ile sigorta primi üretmeye sebep olmaktadır. Risk yönetimi gerçek bilgi olmadığı için zayıf kalmakta ve hasar oranları karlılığı zorlamaktadır.

•       Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) ile sürücünün ne kadar ve nasıl araç sürdüğü, nerede sürdüğü ve günün hangi zamanlarında sürdüğü gibi risk analizi açısından değerli bilgiler elde edilmektedir. Bu bilgiler, sigorta şirketine sürüş risklerini ve risk gruplarını doğru tespit etme ve risk-hasar oranlarını öngörme fırsatı sağlamaktadır.

•       Öncü sigorta şirketleri, rakiplerinde bulunmayan, çok değerli bir müşteri profili bilgisine sahip olmaktadır.

•       Kaza yönetimi, anlık kaza uyarısı ve kaza canlandırma yapılabilmektedir.

•       Kullanım Bazlı Sigorta (UBI)  uygulanmaya başlandığında;

•       Adil ve doğru fiyat tespiti yapılır,

•       Sürücü performansını iyileştirmek için canlı geri bildirimler sağlanır ve müdahale ile risk düşürülür,

•       Kötü ve düzelmeyecek sürücülerden sigorta şirketini kurtarır,

•       Güvenlik ve rahatlık kapsamında katma değerli  servis teklifler sunarak değer teklifi artırılır,

•       Düşük risk sebebiyle daha doğru teklif sunarak Pazar payı artırabilir,

Sonuç olarak sigorta şirketleri için karlılıkta genel iyileşme sürücüler için ise daha düşük sigorta maliyetleri ve artan yol güvenliği sağlanır.

Dünya’daki Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) Uygulamaları

•       Dünya’daki araçların sayısı 2 milyar’dan fazladır ve %5’inden daha azında filo yönetim ve takip birimleri bulunmakta, çok azı ise UBI kapsamındadır.

•       Avrupa’da 2,5 milyon araç takip edilmektedir. Bu araçların yaklaşık 500.000 adedi UBI kapsamındadır,

•       Frost&Sullivan’ın tahminine göre 2018 yılında pazarın 40 kat büyüyerek 20 milyon araçta UBI kapsamında telematik birim olması öngörülmektedir.

 

 

ETKİNLİKLER
Mobiliz, Logosphere 2017'de

Mobiliz, Logosphere 2017'de Logo Çözüm Ortağı olarak geliştirdiği araç takip sistemi entegre çözümleri ile işletmelerin elde edeceği yararlar hakkında bilgiler aktardı.


Gün boyu süren etkinlik sırasında Mobiliz ziyaretçilere, teknolojinin etkin kullanımı ile araç takip sisteminin işletmelerin kurumsal kaynak yazılımlarına nasıl entegre olabileceğini ve tek sistem altyapısı sayesinde maliyetlerin nasıl daha etkin yönetilebileceğini aktardı ve rekabette nasıl öne geçebileceğinin  yol haritasını çizdi.