background

YENİLİKLER

Oyunlaştırılmış Telematik

14 Mart, 2018

Oyunlaştırma, bir oyunun puanlama, rekabet ve potansiyel ödüller gibi unsurlarını kullanarak,katılımcıyı motive etmek amaçlı bir iş görevi veya bir eğitim kursu gibi birfaaliyete ekleme pratiğidir.

Sürüş Oyunu

Global ölçekte özellikle ulaşım ve taşıma endüstrileri ilk önce akıllı telefonuygulamaları aracılığıyla oyunlaştırmayı benimsemiş durumda. Telematik ve oyunuzmanları, sürücü performans ölçütlerini izleyen ve sıfırdan 100'e sayısal bir puan oluşturan bir sistem yaratarak bu alanda bir oyun etkisi yaratmış durumdalar. Programlar, her sürücünün kendi sıralamasını ve diğerleri içindekiyerini görmesini sağlıyor. Bu program sayesinde sürücüler, filo yöneticilerininkendilerini izleyip değerlendirmesi yerine kendi sürüş alışkanlıklarına göreperformanslarını geliştirebilecekleri yerleri keşfeder oldular.

Oyunlaştırma sayesinde, sürücülere, çalışmalarını daha fazla kontrol etme ve patronun bunu nasıl değerlendirdiği konusunda daha fazla etkiye sahip olma duygusu verilmesi sağlandı. Aynı zamanda yöneticiler de bu sistemi, daha fazla güvenlik, sadakat ve verimlilik sağladığı için değerli görmeye başladı.

Bir Müttefik Olarak Telematik

Araç takip sistemine sahip bir kamyon filosu, sürüş deneyimini teşvik etmeye karar verdiği davranışlara göre oyunlaştırabilir. Bir akıllı telefon uygulaması,motor devri, motor rölanti süresi ve optimum vites değişimleri ile yakıt ekonomisi üzerinde dururken, verileri bir sürücü puan kartı olarak mevcut olan bir yakıt verimliliği skoruna dönüştürebilir. Böylece bir oyunun içerisindeymiş gibi sürücüleri yarıştırarak eğlendirebilir. Böylece araç takip sistemlerini önemli bir müttefik haline getirir.

Ödüllendirmek ya da Ödüllendirmemek

Açıklanan bu örneklerin gösterdiği üzere, filo sahipleri, oyunlaştırılmış Telematik çözümleri ile olumlu sonuçlar alabiliyor, organizasyonun verimliliğini arttırırken rekabetavantajı sağlayabiliyor. Sürücüler, performanslarını proaktif olarak izlerkenpuan kartlarına yansıyan değişiklikler yaptıklarında daha fazla memnuniyet elde edebiliyor.

Sürücülerin puan sıralamasını yapmanın birden fazla olumlu nedeni olabiliyor. Birincisi performanstaki yükselme ile iş güvencesi arasındaki ilişkiyi anlamlı bulmaları, ikincisi çalışanlar arasındaoyunlaştırılmış rekabet ile şirket çalışanlarında sadakat oranının artışı.

Çoğu durumda gerçek bir değere sahip olmayan ancak “içsel motivasyon” olarak tanımlanan bu durum oyunlaştırmanın en önemli yeteneklerinden biri. Ödeme, takdir ya da kabul edilip edilmemeden bağımsız şekilde bir şeyler yaptığınızı görüyorsanız tam da oyunlaştırmanın nimetlerinden faydalanıyorsunuz demektir.

Oyunlaştırma, işlerini sürdürmelerini sağlamak isteyen ticari sürücülere ve iş becerilerini arttırmaktan hoşlanan kişilere ilham veriyorsa daha fazla ne bekleyebiliriz ki? Araç takip sistemleri ve bunların üzerine inşa edilen mobil uygulamalar ilesağlanabilecek oyunlaştırma araçları tam olarak bu motivasyonu sağlamak içinvarlar.

Bir kamyon şirketi, 100 üzerinden 97 ve üzeri puan tutturan sürücülerine ödül verdiğinde, bu sürücülerin hepsi bu skora ulaşmayı başaramaz, ancak bunların yeterli bir kısmı, şirketin ortalama sürüş puanının oldukça tutarlı bir şekilde yüzde 94 olmasını sağlamaya çalışır. Böylece hem araç takip sistemleri hem deoyunlaştırma yeteneği şirketin genel verimliliğini çok yüksek noktalara taşır.

BUNLARI DA OKUYUN
GELİŞMELER

Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) Nedir? Nasıl Çalışır?