background

TEKNOLOJİ

Taşımacılık Endüstrisini Değiştirecek 3 Teknoloji

04 Nisan, 2018

Teknoloji sürekli değişiyor ve buna paralel olarak filo yönetimi dünyasındakiler için de, işler kolaylaşıyor. Geçtiğimiz on yılda teknoloji, modern filo yöneticisinin en önemli araçlarından biri haline geldi. Taşımacılık sektörünü değiştirmesini beklediğimiz üç teknolojiye daha yakından bakıp, gelecekte neler olabileceği konusunda fikirler yürütebiliriz.

 

Elektrikli ve Sürücüsüz Kamyonların Yükselişi

Artık bir bilim kurgu dizisinden değil sürücüsüz ve elektrikli kamyonların yollara çıktığı günlerden bahsediyoruz. Yarı otonom kamyon teknolojisi şu anda sahada ve tam otonom kamyonlar şu anda test ediliyor. Daimler, sürücüsüz kamyonun ilk testlerini talep etti ve güvenli olduğu kesinleştiğinde, kamyon endüstrisini sonsuza dek değiştirebilir. Elektrikli kamyonlar taşımacılık sektörünü etkileyecek bir başka  faktör. Yakıtla çalışan filolardan elektrikle çalışan filolara, hatta büyük çaplı platformlara geçiş yapmak mümkün olursa, o zaman filo yöneticisinin artık yakıt verimliliğine odaklanmak için zaman harcaması gerekmeyecek. Servis araçları için elektrikli araçlar, araç filoları ve hatta şehir otobüsleri sektörüne çoktan girdi. Yakıt maliyetlerinin ve CO2 emisyonlarının azaltılması, bu değişikliğin olumlu  sonuçları olarak karşımıza çıkıyor.

Elektronik Kayıt Cihazlarının Yükselişi

Dünyada, neredeyse tüm kamyonların elektronik kayıt cihazlarına (dijital takograf) sahip olmak zorunda olduğu günler yakın. Elektronik kayıt cihazları, uzun yol kamyon sürücüleri için gerekli olan ağır ve sık sık yanlış yapılabilen kağıt günlüklerin yerini alacak.

Bu cihazların entegrasyonu bazı filolar için kolay olmamakla birlikte birçoklarının bu sistemi uyguladıkları ve olumlu sonuçlarından yararlanmaya başladıkları görülüyor. Entegrasyonun sağlayacağı bazı avantajlar arasında, günlük verilerin yönetilmesinde daha fazla verimlilik, yoldaki görev sürelerinin daha sıkı bir şekilde yerine getirilmesi, yolda daha fazla sürücü güvenliği sağlaması dikkat çekiyor.

Geliştirilmiş Telematik ve GPS Takip Sistemleri

Hangi teknolojinin modern filo üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu sorulsa, cevap olarak telematik ve GPS izleme sistemleri demekte çok zorlanmayız. Bu sistemler sayesinde filo yöneticileri, sahadaki taşıtların yerini izleme, sürücü güvenliğini artırma, sürücüleri doğru hedefe yönlendirme ile ilgili kararlar almaya yönelik önemli bir veriye sahip. Bu, modern filonun tüm yönlerini, müşteri hizmetlerini iyileştirmekten yakıt ve işçilik maliyetlerini düşürmeye kadar bir çok konuda fayda sağlıyor. Filo yöneticileri, filo yönetim sisteminin uygulanmasıyla filolarını daha az maliyetle ve daha az güvenlik riskiyle daha üretken hale getirebilirler.

İlginç bir şekilde, elektronik kayıt sistemlerine geçiş, telematik sistemlerini uygulamak isteyen filo yöneticilerinin sayısının artmasına neden oldu. Bugün piyasadaki elektronik kayıt sistemlerinin çoğu, telematik ve GPS izleme sistemlerine bağlıdır; bu, daha fazla filonun, gelişmiş izleme ve izlemenin yararlarından faydalanmaya başlayacağı anlamına gelir.

Gördüğünüz gibi, teknoloji modern filo üzerinde büyük bir etki yaratıyor ve bu eğilim yakın gelecekteki herhangi bir zaman dilimi içerisinde değişecekmiş gibi görünmüyor. Teknoloji büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, modern filo yöneticisinin onunla birlikte ilerlemeyi öğrenmesi ve bu teknolojik yeniliklerle sağlanan faydaların tadını çıkarması gerekecek.

BUNLARI DA OKUYUN
YENİLİKLER

En Kompleks M2M Uygulaması: Araç Takip Sistemleri

YENİLİKLER

Araç Takip Sistemi Seçerken

YENİLİKLER

Mobiliz'in Ulaştırma Sektörü için 20 Faydası

YENİLİKLER

Bir araç takip sistemi çözümü seçerken sorulacak ilk sorular nelerdir?

YENİLİKLER

Gerçek zamanlı doğru araç takip verilerinin faydaları