16/02/2018 09:41 · 3 dak okuması

Bir Araç Takip Sistemi seçmek, piyasada bulunan ve çok geniş özellik yelpazesine sahip düzinelerce farklı ürün arasından seçim yapmak bazen çok zor olabilir. İşletmenizin gerçekten ihtiyaç duyduğu özellikleri belirlemenize yardımcı olacak ve ayrıca bir filo araç takip sisteminin seçeneklerini araştırırken neye bakmanız gerektiğini de söyleyecek bu makalede aradığınız tüm yanıtları bulacaksınız.

Araç izleme, GPS teknolojisi için en hızlı büyüyen pazarlardan biridir. Her büyüklükteki şirket, modern GPS cihazlarından yararlanmaktadır. En az bir şirket aracınız veya bir filonuz varsa Araç Filosu İzleme, işletmeler için gerçek bir tasarruf aracıdır.  

Aracı her zaman izleyebilme, işletme masraflarınızı önemli ölçüde azaltabilir. Şirketinizin maksimum verimlilikle çalışmasını sağlamak, yakıt ve çalışanların fazla mesaisi gibi maliyetleri doğru yönetmek için, bir GPS filo yönetim sistemi gerçek bir yardımcıdır. Örneğin, aşırı rölantide araçlar, aşırı yakıt kullanır, aynı zamanda gereksiz araç aşınmasına neden olur ve zararlı sera gazı emisyonları üretir. Gerçek zamanlı bir araç filo izleme sistemi tarafından üretilen verileri ve raporları etkin bir şekilde kullanarak, yakıt maliyetleri yüzde 20'nin üzerine kadar büyük oranda azaltılabilir.

1) Veri Güncellemesine ne sıklıkta ihtiyacınız var?

Veri güncelleme sıklığı açısından "gerçek zamanlı" veya "pasif" olmak üzere iki genel kategori sistemi seçilebilir. Her ikisi de size araç hızı verisi, araç durur verileri, dur veri uzunluğu ve güzergah bilgisi verme yeteneğine sahiptir. Ancak, pasif sistemlerin size anında bilgi iletme imkanı bulunmamaktadır.

 

GERÇEK ZAMANLI ARAÇ TAKİP SİSTEMİ

Gerçek zamanlı bir GPS araç takip sistemi, bilgilerinizi almanızı ve araçlarınızın yerini gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlamak için bir kablosuz ağı kullanır. Gerçek zamanlı GPS izleme genellikle filo araçlarını takip etmek isteyen şirketler veya kişiler tarafından kullanılır. Gerçek zamanlı sistemlerin bazı özellikleri, gerçek zamanlı sürücü varış uyarılarını, hız uyarılarını ve en yakın aracı belirli bir adrese yönlendirme yeteneğini içerir.

2) İşiniz için en önemli verilerin ne olduğuna karar verin!

 

SÜRÜCÜ DAVRANIŞI VE ARAÇ VERİLERİNİ İZLE

Çoğu şirket, sürücülerinin günün herhangi bir saatinde ne kadar hızlı sürdüğünü bilmek ister. Amaçları, gereksiz yakıt tüketimini önlemek, cezaları azaltmak, araçta yıpranma ve yıpranmaya bağlı kazaları önlemektir. Kilometre sayacı, uzaktan erişilebilen başka bir parametredir. Şirketler, zaman kaybı yaratan ve hataya açık olan manuel kilometre izlemeyi ortadan kaldırabilir.

 

ARAÇ TANISI İZLEME

Teşhis bilgileri yararlıdır çünkü bir araç probleminin erken uyarısını almak, küçük sorunların daha büyük daha pahalı sorun haline gelmeden onarılmasını sağlar. Sorunun önceden açık bir şekilde tanımlanması, teknisyenler için onarım işlemini düzene sokabilir. Tanı denetimi, aracın daha iyi korunması nedeniyle araç duruş süresini azaltmanıza da olanak tanır.

Bazı sistemler, doğrudan aracın on-board diagnostik sisteminden izlenen bilgileri kullanarak özellikleri belirler.

 

RAPORLAMA 

Araç takip sistemleri ayrıca farklı formatlarda ve içerikte onlarca farklı rapor sunarak üzerinde bulundurduğu veriler ile ilgili kullanıcıları ve filo yöneticilerini bilgilendirerek doğru ve faydalı sonuçlar üretilmesini sağlar. 

 

FİRMA SEÇİMİ

Belki de en önemlisi, Araç Takip Sistemi’ne karar verirken, bunun sadece bir cihaz alımından çok, uzun yıllar hizmet alacağınız bir firma seçimi olduğunu unutmayın. Bu nedenle, firmanın kaç yıldır bu sektörde yer aldığı, mevcut referanslarının sayısı ve kalitesi, Ar-Ge’ye verdiği önem ve satış sonrası hizmetlerinin yaygınlığı ile firmanın kalıcılığı gibi kritik faktörleri sorgulamadan karar vermeyin.

Benzer Yazılar

Gelişmeler

Mobiliz Çalışan Deneyiminde Great Place to Work® Sertifikası ile Taçlandı

Mobiliz’i harika bir iş yeri olarak gören ve Great Place to Work® sertifikası ile taçlandıran harika çalışanlarımıza sonsuz teşekkürler.

05/08/2022 01:42 · 1 dak okuması

Gelişmeler

2021 Yılı Bilişim 500 Araştırması "Türkiye Merkezli Üretici IoT ve M2M" Kategorisinde Üçüncü Olduk

Mobiliz, Bilişim 500’de yükselişini sürdürüyor. Mobil Takip Sistemleri’ndeki başarısı ile sektöre adını yazdırmaya devam ediyor.

26/12/2017 04:34 · 1 dak okuması

Teknoloji

En Kompleks M2M Uygulaması: Araç Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemleri, M2M uygulamaları içinde belki de en komplekslerinden biri olma özelliğine sahiptir.

26/12/2017 04:34 · 1 dak okuması

Etkinlikler

Mobiliz, Logosphere 2017'de

Mobiliz, Logosphere 2017'de Logo Çözüm Ortağı olarak geliştirdiği araç takip sistemi entegre çözümleri ile işletmelerin elde edeceği yararlar hakkında bilgiler aktardı.

24/12/2017 09:59 · 1 dak okuması

Ekonomi

Mobiliz Araç Takip Sistemi ile Akaryakıt Tasarrufu

Takip sistemi kullanmakta olan şirketlerin, filo yakıt maliyetlerini % 20'ye varan oranlarda düşürebildiklerini biliyor musunuz? Detaylı bilgi için yazımızı okuyun

22/02/2018 06:02 · 3 dak okuması

Yenilikler

Kullanım Bazlı Sigorta (UBI) Nedir? Nasıl Çalışır?

Kullanım Bazlı Sigorta (UBI), sigorta şirketleri için devrim niteliğinde yeni ufuklar tanımlamaktadır. Sigorta şirketi ve müşteriler arasında kazan kazan ilişkisine dayanan yeni bir modeldir.

26/12/2017 02:44 · 2 dak okuması

Ekonomi

Araç kullanımında bu önlemleri alın, yakıt tasarrufu sağlayın

Seyahatinizi planlayın (Güzergah tespiti ve saat seçimi yapın; seyahati planlamadığınızda dur-kalk sayınız artar).

26/12/2017 04:34 · 1 dak okuması

Mobiliz Test Logo

İletişim

TwitterFacebookInstagramYouTubeLinkedin

Mobiliz

HakkımızdaBlogİnsan KaynaklarıKVK ve Gizlilik